wrapper

 

ارزش جایگزینی هر سهم، ارزش یک ورقه بهادار است با این فرض که قصد ایجاد شرکت مورد نظر در تاریخ محاسبه وجود داشته باشد.

 

 

 سهام به روش ‌های مختلفی می‌ تواند ارزش‌ گذاری شود. روش­ های مختلفی برای ارزش گذاری وجود دارد که مهم ترین آن ها به شرح ذیل است:

 

·            ارزش گذاری بر اساس نسبت p/e؛

 

·            ارزش گذاری بر اساس تنزیل جریان های نقدی؛

 

·            ارزش گذاری بر اساس خالص ارزش دارایی ها؛

 

·            ارزش جایگزینی به ازای هر سهم.

 

 

 

برای محاسبه ارزش جایگزینی سهم، ابتدا تمام هزینه‌ هایی که برای راه ‌اندازی شرکت با وضعیت فعلی آن لازم است برآورد شده و رقم به دست آمده بر تعداد سهام شرکت تقسیم می ‌شود.

 

از آنجا که ارزش دفتری دارایی ‌ها در ترازنامه نمی ‌تواند قابلیت اعتماد بالایی در ارزشیابی شرکت داشته باشد، تحلیل‌گران از محاسبه ارزش جایگزینی در برآوردهای خود استفاده می کنند. بدین ترتیب ابتدا دارایی‌های ثابت شرکت، شامل اموال، ماشین‌آلات و تجهیزات آن به نرخ روز ارزیابی می ‌شوند؛ زیرا با گذشت زمان و به خصوص در شرایط تورم، ارزش روز این دارایی ‌ها با ارزش دفتری اختلاف پیدا کرده است. همچنین دارایی‌ های نامشهود شرکت مانند سرقفلی، امتیازات آب و برق و... نیز ارزیابی می‌ شوند.

 

به‌ بیان‌ دیگر ارزش جایگزینی مخارجی است که باید برای خرید یا ساخت یک ‌قلم موجودی کاملاً مشابه با دارایی فعلی، باید متحمل شد. درواقع این مبلغ هزینه ‌ای است که برای کسب همان دارایی پرداخت می‌شود.

 

مفهوم ارزش جایگزینی

 

چنانچه شرکت قصد فروش دارایی خود را داشته باشد، از این طریق می ‌تواند سود غیرعملیاتی خود را شناسایی کند. سود به ‌دست‌ آمده به روند کلی و اصلی فعالیت شرکت ارتباط ندارد. بر اساس این روش، تمام هزینه ‌های تأسیس و راه ‌اندازی مجدد شرکت تا شرایط کنونی آن، برآورد شده و بر تعداد سهام منتشرشده تقسیم می ‌شود. در این ارزیابی باید دقت کنیم که دارایی‌ هایی نظیر زمین، تجهیزات و املاک (دارایی‌های ثابت) به قیمت روز آن‌ ها در نظر گرفته ‌شوند.

 

تصمیم‌گیری براساس ارزش جایگزینی

 

سرمایه ‌گذاران به هنگام تصمیم‌ گیری و تحلیل، باید به ارزش جایگزینی ارائه‌ شده برای سهام یا دارایی دقت داشته باشند. اما این ارزش باید در کنار موارد دیگری ازجمله سودآوری و نسبت‌ های مالی شرکت موردسنجش قرار گیرد.

 

افرادی که تنها به ارزش جایگزینی دارایی‌ های شرکت تکیه داشته باشند، اصل ” تداوم فعالیت” در شرکت و همچنین کیفیت استفاده از دارایی‌ ها را در درآمدزایی شرکت در نظر نگرفته ‌اند.

 

روش ارزیابی جایگزینی در مقایسه با روش دفتری، شیوه کامل‌ تری است اما معایبی دارد که ازجمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 

۱- این ارزش فاقد جنبه واقعی بوده و درجایی به ثبت نمی‌ رسد.

 

۲- برخی از دارایی‌ ها مانند دارایی‌ های نامشهود در محاسبه این ارزش لحاظ نمی‌ شود.

 

۳-این روش ارزیابی، به بازدهی و سودآوری شرکت توجهی ندارد.

 

۴- استفاده از روش ارزیابی جایگزینی، هزینه بالایی دارد.

 

۵- از آنجایی‌که این روش مبنای ثبت‌ شده ندارد، ممکن است بر ویژگی اعتماد تأثیرگذار باشد.

 

۶- تعیین ارزش در شرایط تغییر فناوری مشکل است.

 

نحوه محاسبه ارزش جایگزینی هر سهم:

 

برای محاسبه ارزش جایگزینی سهام یک شرکت، ابتدا دارایی‌ های ثابت شامل اموال، ماشین ‌آلات و تجهیزات به نرخ روز ارزیابی می‌ شوند. دلیل اینکه ارزش روز این دارایی‌ ها باید محاسبه شود آن است که باگذشت زمان و به‌خصوص در شرایطی خاص مانند تورم، ارزش روز دارایی ‌ها با ارزش دفتری آن‌ ها متفاوت خواهد شد.

 

پس ‌از آن باید دارایی ‌های جاری مانند مطالبات و اقلام ذخیره مالیاتی و … هم بر مبنای ارزش روز، مورد ارزیابی قرار بگیرد.

 

برای محاسبه حقوق صاحبان سهام، پس از ارزیابی ‌های فوق و جایگزین کردن مقادیر آن در ترازنامه، بدهی‌ ها را از دارایی‌ ها کسر شود. با تقسیم عدد حاصل‌ شده بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش جایگزینی به ازای هر سهم به دست می ‌آید.

 

به شیوه دیگری هم می ‌توان ارزش جایگزینی انتهای دوره را مورد محاسبه قرارداد؛ ارزش جایگزینی در پایان دوره، برابر با ارزش تاریخی به ‌اضافه هر نوع سود حاصل از نگهداری دارایی برابر است. سود حاصل از نگهداری دارایی ‌ها، تفاوت میان ارزش تاریخی دارایی‌ ها و ارزش روز آن ‌ها در پایان دوره است.

 

 

 

چند نکته در خصوص ارزش جایگزینی :

 

-             چنانچه شرکت قصد فروش دارایی ها یا انحلال را نداشته باشد بهتر است از روش های دیگر قیمت گذاری استفاده شود.

 

-             برای محاسبه ارزش جایگزینی میزان تولیدات شرکت مبنای مناسبی است.

 

-             با توجه به تغییرات قیمت ارز بهتر است ارزش جایگزینی بر اساس نرخ ارز محاسبه شود.

 

-             شرکتی که قصد فروش دارایی‌ های خود را نداشته و به فعالیت معمولش ادامه می ‌دهد، از ما به ‌التفاوت ارزش جایگزینی با بهای تمام‌ شده تاریخی سودی نمی ‌برد، مگر اینکه قصد فروش دارایی را داشته باشد که در آن صورت نیز سود ناشی از فروش دارایی، سود غیر‌ عملیاتی بوده و به روند کلی فعالیت شرکت ارتباطی ندارد و تکرار شونده هم نیست.

 

 

 

چند نمونه ارزش گذاری بر اساس ارزش جایگزینی:

 

-   برای ساخت یک بلوک سیکل ترکیبی (هر بلوک شامل ٢ واحد گاز و یک واحد بخار)حدودا 320 میلیون یورو مورد نیاز است. با این اطلاعات می­ توان ارزش جایگزینی نیروگاه­ های کشور را محاسبه کرد. به عنوان مثال نیروگاه دماوند 6 سیکل ترکیبی دارد.

 

-   در شرایط فعلی برای تأسیس یک شرکت سیمانی با ظرفیت تولیدی یک میلیون تن سیمان در سال، هزینه ای معادل 100 میلیون یورو صرف خواهد شد. با این روش می ­توان ارزش جایگزینی شرکت­ های سیمان را بر اساس ظرفیت آن­ ها محاسبه کرد.

 

درباره ما

پرتال آموزشی بورس ، یک سایت آزاد در زمینه آموزش مطالب مفید بورسی و برخی نرم افزارهای موجود در کارگزاری ها می باشد و سعی می کند با آشنا کردن شما با ضوابط و قوانین موجود و همچنین نحوه استفاده از نرم افزارها ، چراغ راه شما عزیزان باشد.

لینکهای مفید